Úvod » Blog » Aktuální informace k silniční dani pro nákladní vozidla

Aktuální informace k silniční dani pro nákladní vozidla

Přiznání k silniční dani

Každý podnikatel, který využívá auto k výdělečné činnosti k silniční dani, se musí přihlásit k silniční dani. Přiznání k dani musí podnikatelé předkládat každý rok a za standardních podmínek se platí čtyřikrát ročně formou zálohy. Výše silniční daně závisí na objemu motoru osobního vozidla nebo největší povolené hmotnosti a počtu náprav u nákladních automobilů. 

Z důvodu prudkého nárůstu cen pohonných hmot se vláda rozhodla zrušit silniční daň pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta s hmotností do 12 tun. 

Ministr financí dále přistoupil k hromadnému prominutí čtvrtletních záloh na silniční daň všem poplatníkům bez nutnosti činit jakékoliv úkony vůči správcům daně. Prominutím zálohy na daň silniční ovšem nedochází k prominutí samotné daně. 

Silniční daň u vozidel nad 12 tun

U vozidel s hmotností nad 12 tun vláda rozhodla snížit sazbu silniční daně, a to na nejnižší přípustnou míru. K úplnému zrušení daně pro vozidla této kategorie brání evropská legislativa – ministr dopravy by měl v tomto ohledu zahájit jednání na evropské úrovni, aby povinnost silniční daně byla zrušena pro země, které mají mýto. Při využití odkladu se tak silniční daň bude hradit až na základě daňového přiznání k dani silniční, které se podává za celý rok 2022 do 31.1.2023. Zároveň se rozhodlo o odložení plateb DPH pro podnikatele v autodopravě do konce letošního října.

Pro výpočet silniční daně můžete využít výpočtovou kalkulačku

Zpět na blog